Jak napsat motivační dopis

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis je dokument, který doprovází váš životopis a má za cíl upoutat pozornost personalisty a přesvědčit ho o vaší vhodnosti pro danou pozici. V dnešní době se od motivačního dopisu neočekává dlouhé a podrobné vyprávění, ale spíše stručné a výstižné shrnutí vašich silných stránek a motivace. Některé firmy požadují motivační dopis jako součást přihlášky, jiné jsou spokojené s krátkým průvodním dopisem. Ať už píšete kterýkoliv z nich, je dobré dodržovat několik jednoduchých rad.

Méně znamená více

Při psaní motivačního dopisu si uvědomte, komu je adresován. Je důležité zaujmout personalistu, který bude váš dopis číst a který nemá moc času na dlouhé slohovky. Zaměřte se především jen na to, co by mohlo zajímat personalistu, týkalo se nabízené pozice a také na to, co nebylo zahrnuto do životopisu.

Délka motivačního dopisu by se měla pohybovat do poloviny A4. Personalisté nemají moc času a delší dopisy zřídka zaujmou a spíše skončí na hromádce přihlášek k odmítnutí.

Psaní dopisu

Pokud je to možné, oslovte při psaní dopisu konkrétní osobu. Většina personalistů ocení, když je přímo oslovena a navíc je vidět, že jste si dali práci s tvorbou dopisu a není to stažená šablona z internetu. U většiny inzerátů je uvedena i kontaktní osoba nebo se dá najít na webu firmy.

Jak u životopisu, tak u motivačního dopisu je důležité dbát na absenci pravopisných chyb a překlepů. Pokud máte možnost a čas, nechte si motivační dopis zkontrolovat od někoho jiného.

Dbejte také na správné “kopírování” jmen osob a firem, kterým píšete. Je nevhodné uvést, že jste vždy chtěli pracovat ve firmě ABC a pak takový dopis poslat společnosti CBA…

Ať už dopis odesíláte přes kontaktní formulář nebo e-mailem, nezapomeňte uvést kontaktní údaje – ideálně mobilní číslo a e-mailovou adresu. V následujících dnech až týdnech pak buďte připraveni přijímat hovory z neznámých čísel. Může volat prodejce finančních půjček, ale také personalista, který by si s vámi rád domluvil schůzku. V případě, že z nějakého důvodu nemůžete hovor přijmout, zavolejte zpět co nejdříve. Také si pravidelně zkontrolujte složku nevyžádané pošty případně složku “hromadná pošta”.

“Dobrý den, jsem zkušený uchazeč”

Mnoho motivačních dopisů bohužel pouze obsahuje opakovaná klišé z internetu a sebestředné seznamy úspěchů, bez ohledu na to, zda mají souvislost s konkrétní pozicí, na kterou se uchazeči hlásí. Je to jako by tito lidé svými dopisy říkali: “Podívejte se, jaký jsem skvělý. Mě přece musíte chtít!” Typická pasáž na konci je: “Věřím, že jsem ideálním kandidátem na tuto pozici.”

Pravda je, že po přečtení takového dopisu mají personalisté pramálo motivace pozvat uchazeče na osobní setkání. Spíše je to odradí od další komunikace.

Stejně jako u životopisu, i v motivačním dopise se zaměřte na specifika firmy a pozice. Představte se a více než o sobě, pište o tom, co vás na této pozici a firmě zaujalo. Vyjádřete pochopení pro důležitost pozice a vyberte 1-2 vlastnosti nebo dovednosti, které byste mohli přinést.

Například: “Na pozici vedoucího prodejny mě zaujala celková zodpovědnost, kterou tato role přináší, připomínající vedení vlastní firmy, a také možnost svobodně pracovat s lidmi. Měl jsem zkušenost s vedením týmu 15 lidí, kteří mnou byli rádi vedeni, a po posledních 7 letech jsem odpovědný za finanční i provozní výsledky svého oddělení.”

Tohle je ukázka motivačního dopisu, který zaujme.

Děkuji.

Takto vypadá motivační dopis, který skutečně upoutá pozornost

  • Oslovte konkrétní osobu: Přímo se obraťte na personalistu nebo jinou odpovědnou osobu ve firmě, čímž ukážete svůj zájem a personalizovaný přístup.
  • Stručnost s výrazným obsahem: Zaměřte se na klíčové body, které představují vaše dovednosti, zkušenosti a přínos pro firmu. Stručně, ale jasně vyjádřete, proč jste vhodným kandidátem.
  • Oživte ho konkrétními příklady: Použijte konkrétní situace, ve kterých jste prokázali své schopnosti a dosáhli úspěchů. To pomůže doložit vaše tvrzení a představit vaši hodnotu pro danou pozici.
  • Zaměřte se na potřeby firmy: prozkoumejte, co je pro firmu důležité, a zdůrazněte, jak můžete naplnit tyto potřeby a přinést přidanou hodnotu. Ukážete tak svou znalost firmy a svůj zájem o její rozvoj.
  • Ukončete s důrazem na další kroky: V závěru dopisu zdůrazněte svůj zájem o osobní setkání nebo pohovor a uveďte, že jste připraveni poskytnout další informace na vyžádání.

Jak motivační dopis, tak i životopis (případně další požadované dokumenty) převeďte do formátu pdf a odešlete na kontaktní adresu nebo pomocí formuláře.

Hledáte nabídky práce ve svém okolí?

Pokud hledáte aktuální pracovní nabídky ve svém regionu, vyzkoušejte lokální pracovní web www.pracebrigadybrno.cz.

Leave your thoughts

Spravujeme facebookovou skupinu s nabídkami práce na Brněnsku. Pravidelně do ní přidáváme nové pracovní pozice v Brně a okolí. Připojte se ke skupině a Facebook vám naservíruje aktuální pracovní nabídky.
Facebooková skupina
s nabídkou práce

Brigády na Brněnsku

Členění brigád dle skutečného místa výkonu v brněnském regionu.

Práce pro specifické skupiny pracovníků

Nabídka pracovních míst pro specifické skupiny zaměstnanců, které mají určité časové, zdravotní či jazykové omezení.

Požadavky na práci

Nabídka zaměstnání pro pracovníky, kteří mají specifické požadavky na pracovní podmínky.

Články & zprávy

Představení zaměstnavatelů na Brněnsku, tipy na zajímavé pracovní pozice a příležitosti. Aktuality z Brna a okolí. Zprávy a informace týkající se práce a zaměstnání.

Jak napsat motivační dopis

Všechny články, Rady a tipy

Jak napsat motivační dopis Motivační dopis je dokument, který doprovází váš životopis a má za cíl upoutat pozornost personalisty a...

Číst více >

Hledáte novou práci?

Všechny články

Hledám novou práci Hledání práce může být náročné a vyžadovat hodně času a úsilí. Existuje mnoho kroků, které musí uchazeč...

Číst více >

Příprava na pohovor

Rady a tipy

Jak se připravit na pohovor Během pohovoru je cílem personalisty získat co nejvíce informací o vás, vašich zkušenostech, schopnostech, a...

Číst více >

FB skupiny pro Brno a okolí

Dění ve městě, Rady a tipy

Připojte se do regionálních FB skupin V Brně spravujeme řadu facebookových skupin, která pomohou lidem z Brna a okolních obcí...

Číst více >

Nejlepší překladatelé a tlumočníci v Brně a okolí

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti

Jak vybrat v Brně nejlepšího překladatele či tlumočníka... Často jsou firemní HR manažeři pověřeni úkolem, vybrat pro dlouhodobou spolupráci vhodného...

Číst více >

Studium a výuka jazyků v Brně

Všechny články, Dění ve městě

Kde se v Brně učí nejlépe jazyky ... V Brně působí velká řada jazykových škol a soukromých lektorů, kteří vám...

Číst více >

Nabídky práce na Brněnsku. Přehled pracovních příležitostí pro všechny, kteří chtějí pracovat v místě bydliště. 

Kontaktujte nás

Práce v místě bydliště z.s.
zapsaný spolek
mistni-prace.webnode.cz
info@pracebrigadybrno.cz